Idén már XVI. alkalommal szervezték meg Miskolcon a Földtudományi Diákkonferenciát. A Tinódiból három tehetséges diák utazott a rendezvényre három különböző kutatási témával.
Pónácz Liza a Garda-tó egyedi széljárásáról készített projektet. Az olaszországi tó, kontinensünk egyik leghíresebb és egyben legismertebb tava a vízisportok szempontjából. Liza – saját élményeivel fűszerezett – prezentációjában világossá tette, hogy a tó egyedi széljárása összetett domborzati, vízföldrajzi és éghajlattani okokkal magyarázható. Sulyok Balázs napjaink egyik legdinamikusabban fejlődő területét, a mesterséges intelligencia szerepét vizsgálta az űrkutatásban és a csillagászatban. Balázs kutatásában négy olyan területet is bemutatott (űrrobotok navigációja, képanalízis, exobolygók kutatása, betegségek korai diagnózisa az űrben), ahol az AI egyre fontosabb szerepet játszik. Patyi Ágoston a gombasziklák kialakulásáról készített elemzést.
Ágoston kutatásában, egyrészt a szakirodalomban még nem szereplő csoportokat hozott létre a kőgombákkal kapcsolatban, másrészt a Tinódi high-tech biolaborban kísérletekkel is modellezte a formák kialakulását.
Mindhárom tanuló magas színvonalú prezentációjával öregbítette gimnáziumunk hírnevét. A konferencia során a diákok szakmai vezetés mellett végig járták a Miskolci Egyetem Műszaki Föld- és Környezettudományi Karának kiállításait (tanbánya, őslénytani gyűjtemény, ásványgyűjtemény) és meglepetés programként a répáshutai Bükki Csillagdába is eljutottak.
A diákok nagyon jól érezték magukat a konferencián, és egybehangzó véleményük, hogy a következő években újra részt fognak venni ezen a nagyszerű rendezvényen.
Vigh Viktor |