Idén február 23-25. között 43. alkalommal került megrendezésre a nagy hagyományokkal rendelkező Danubius Tanulóverseny, a fővárosi Best Western Hotel Hungariában. A verseny tulajdonképpen egy erőpróba az országszerte számos helyen működő Danubius szállodák végzős diákjai között, akik pincér, szakács és cukrász szakmákban mérhetik össze tudásukat, szakmai felkészültségüket.
A versenyen iskolánk három diákja vett részt és képviselte szakmai gyakorlati helyét. A büki Danubius Hotel színeiben Horváth Patrik (14.V) a felszolgálók, Iliás Miklós (14.Sz) pedig a szakács tanulók között indult. Bősze Krisztián (14.C) a sárvári szálloda képviseletében a cukrász tanulók mezőnyében versenyzett. Vasárnap este részt vettünk az ünnepélyes megnyitón, ahol tájékoztattak bennünket a verseny lebonyolításának menetéről, az egyes versenyszakaszok helyszíneiről.
Horváth Patrik
A tavalyi versenyen szerzett tapasztalatokkal a birtokomban idén nagy reményekkel utaztam a fővárosba. A pincérek versenye hétfő délelőtt az elméleti résszel kezdődött, mely a szóbeli vizsgákhoz hasonló módon, tételszerűen zajlott. Feladatom a borjúhúsból készült ételek csoportosítása, ásvány- és gyógyvizek ajánlása, továbbá a szállodai reggeliztetés jellemzése volt. Délután következett a gyakorlati rész, ahol az első feladat egy komplett menüsor írása volt meghatározott alkalomra és évszakra (névadó ünnepi ebéd, márciusban) úgy, hogy az tartalmazza az adott esemény sajátosságait és a szezonális jellemzőket is. Ezután a leírt étel- és italsornak megfelelően kellett három főre megteríteni egy asztalt, mellé pedig felkészíteni a szervizasztalt angol felszolgáláshoz. Este a verseny utolsó része, az úgynevezett élőmunka következett, melynek során a szakács- és cukrászversenyzők által készített ételeket kellett vendégeinknek felszolgálni, valamint hozzájuk illő italokat ajánlani.
Iliás Miklós
A szakácsverseny szintén az elméleti résszel indult. Az én feladatom a távol-keleti konyha jellemzése, valamint a hideg előételek csoportosítása volt. A gyakorlati rész ettől az évtől megváltozott, hiszen ezúttal a nemzetközi gasztronómiai versenyek rendszereit követve nem egy előre meghatározott versenymenü elkészítése volt a feladat, hanem egy előzetesen meghatározott, úgynevezett árukosár alapján minden tanuló a saját maga által előre összeállított ételsort készítette el 4 óra leforgása alatt. Kifejezetten tetszett ez a lebonyolítási rendszer, hiszen így magasabb szinten nyílt lehetőség kreativitásunk kibontakoztatására.
Menüsoromban a következő ételek szerepeltek:
- Roston sült kacsamáj ropogós salátaágyon balzsammézzel és sajtchipsszel;
- Tejszínes kacsaragu leves;
- Töltött nyúlgerinc, polentával, gyümölcs chutney-val és eperöntettel.
Bősze Krisztián
A cukrászok versenye két részből állt: délelőtt elméleti tudásunkról kellett számot adni, délután pedig a gyakorlati feladatokat kellett mindössze 4 óra alatt megoldani. Az elméleti résznél feladatom a fagylaltok és bonbonok, valamint az állófogadások cukrászati kínálatának jellemzése volt. A gyakorlati verseny témája az újragondolt lúdláb desszert, képviselőfánk fantáziával és egy dísztorta elkészítése volt. A desszert újragondolását a paleolit táplálkozás adta. Ez annyiban különbözik a megszokott süteményektől, hogy nem tartalmaz hagyományos cukrot, lisztet és tejtermékeket. A paleolit étrend ma már egyre népszerűbb, de a versenyen ez újdonságnak számított, ezért a cukrászokból álló zsűri izgatottan várta a végeredményt.
Kedden az esemény zárásaként következett az eredményhirdetés, ahol először a különböző kategóriák zsűrielnökei pár mondatban összefoglalták az előző nap történéseit, majd építő jellegű kritikákkal és jó tanácsokkal látták el az adott szakmát képviselő diákokat. Ezután következett a díjak kiosztása. A zsűri a pincérek, a szakácsok és a cukrászok között is a legjobb hármat díjazta, de emellett számos különdíj is kiosztásra került.
Horváth Patrik a zsűri által az elmúlt évek legerősebbnek minősített pincér mezőnyében összetett 8. helyezést ért el.
Iliás Miklós szakács kategóriában összetett 5. lett, emellett a zsűri a teljes mezőnyből az ő levesét ítélte a legjobbnak, a legízletesebbnek, így ezzel különdíjat érdemelt ki.
Bősze Krisztián a cukrászok versenyében ért el összetettben 5. helyezést, valamint a legjobb munkaszervezésért járó különdíjat is átvehette.
Összességében az eredménytől függetlenül mindhárman elmondhatjuk, hogy pozitív élményekkel gazdagodtunk, hiszen a verseny végig remek hangulatban telt, új ismerősöket szereztünk, és ami a jövőnk szempontjából a legfontosabb, hogy újabb tapasztalatot gyűjtöttünk és új dolgokat tanultunk.
Horváth Patrik 14.V, Iliás Miklós 14.Sz, Bősze Krisztián 14.C osztályos tanulók |