Április hónap elején és végén a szakkörösök csapatával végigellenőriztük az arborétumban kihelyezett odúkat.
Eredményeink, amelyek egy része a fotókon is látható, az alábbiakban foglalhatók össze:
Összességében a madarak 11 odúban költöttek sikeresen. Ebből 9 fészekalj széncinke, 1 fészekalj kékcinke és 1 fészekalj csuszka.
A második odúellenőrzéskor április végén a 9 széncinke fészekaljban összesen 65 fejlett, kirepülésre kész széncinke fiókát, illetve egy kései költést képviselő fészekaljban 11 tojást számoltunk össze. Ez összesen 76 széncinke egyed, jóllehet a 11 tojás mindegyikének túlélése kérdéses.
Az egyetlen kékcinke fészekaljban 9 db egyenetlenül fejlett fiókát találtunk és egy tojást.
Az egyetlen csuszka fészekaljban 8 fiókát találtunk.
Összesítve 93-nál valamivel kevesebb madárfióka kirepülése várható.
A 10 kis röpnyílású A odúkból összesen 1 darabot foglaltak el a kékcinkék. Ez alacsony, 10%-os foglaltság. Az A odúk kis röpnyílása nem teszi lehetővé a leggyakoribb odúfoglaló faj, a széncinke megtelepedését. Az eredmények azt mutatják, hogy az arborétum alacsonyabb kékcinke és barátcinke populációja nem igényli a mesterséges odúkat.
Az „univerzális énekesmadárodúk”, a nagyobb röpnyílású B odúk kihasználása lényegesen jobb volt. A 15 B odúból 9 bizonyult foglaltnak, ebből 8 széncinke és 1 csuszka által. (1 kihelyezett odút nem találtunk meg.) Ez 60%-os foglaltságot jelent, ami közepes, átlagos eredménynek tekinthető. Nem meglepő, hogy a foglalások túlnyomó többségéért az odúlakó madarak leggyakoribbika és legalkalmazkodóképesebbike, a széncinke felelős, bár az elgondolkodtató, hogy a többi faj együttvéve (csuszka, légykapók, kerti rozsdafarkú, kékcinke, barátcinke, stb.) ilyen kis százalékban foglalt odút. A mezei verebek hiánya a számukra kedvezőtlen élőhellyel magyarázható.
A két „kuvikodú” (D odú) közül az egyik elfoglalatlan maradt, a másikat megkésve széncinke foglalta el. (Ebben az odúban találtunk tojásokat, mikor a többiben már fejlett, tollas fiókák ültek). A nagyméretű, nagy röpnyílású odú az apró széncinke számára nem optimális. (A szükségtelenül nagy röpnyíláson fészekrablókók, mint a szajkó, nyest, mókus stb. könnyedén beférnek.) Az igénytelenségig alkalmazkodóképes madár, ha megkésve is, de elfoglalta. A nagyobbtestű odúlakókat (kék galamb, füleskuvik, csóka, seregély) nem sikerült megtelepíteni.
A három macskabagoly-odú kihelyezésével idén technikai okokból elkéstünk. Az idei év folyamán kihelyezére kerülő hatalmas odúkba a jövő év télutóján várjuk a macskabagoly megtelepedését.
A kihelyezett 20 denevérodúban egyelőre nem észlelhetők megtelepedésre utaló jelek (kifolyó vizeletcsík). A denevérodúk foglalása kedvező esetben nyár végén, ősszel várható.
A következő odúellenőrzés – a másodköltés nyomonkövetésére – júniusban várható.
Madár- és denevérodú építés |
1. odúellenőrzés |
2. odúellenőrzés |