|
2017. április 7-én 14. alkalommal tartották meg a tatabányai Bárdos László Gimnáziumban a Diákbiológus és -környezetvédő Napot. A versenyen 25 kiselőadást hallhattunk. A „biológia” szekcióban tizenhármat, a „környezetvédelem” szekcióban pedig tizenkettőt. A Tinódi Sebestyén Gimnázium diákjai öt csoporttal vettek részt a versenyen. A zsűri a környezetvédelem szekcióban Farkas Gabriella 10.A osztályos diákunk „Mentalista férgek” című előadását értékelte a legjobbnak (felkészítő tanár: Vígh Viktor). A harmadik díjat a 9. A osztályos diákok egyik csapata nyerte az „Ős- és idegenhonos tölgyfajok klímaérzékenységének vizsgálata” című előadásával. A csapatot Fukszberger Júlia, Ódor Zoltán és Varga Fanni alkották.
Másnap, április 8-án a 9.A osztályos tanulók a Hlavay József Országos Környezettudományi és Műszaki Diákkonferencián is részt vettek a veszprémi Pannon Egyetemen. A diákoknak négy szekcióban – műszaki-méréstechnika, kémia, természetvédelem-környezetvédelem és energetika – volt alkalmuk bemutatni kutatómunkájukat. Számos előadásban komoly, sok esetben egyetemi színvonalú kutatómunkát és annak eredményeit ismerhettük meg. Az energetikai szekcióban harmadik helyezést ért el a 9. A osztály másik csapata, melynek tagjai Barasits Gréta, Borovics Ábel és Joó Gergő voltak. Előadásukat a „Termesszünk hőt! Avagy hogyan fűtsük lakóházunkat környezettudatosan?” címmel tartották meg. A természetvédelem-környezetvédelem szekcióban a zsűri különdíját kapta az „Ős- és idegenhonos tölgyfajok klímaérzékenységének vizsgálata” című előadás, a csoport tagjai ez alkalommal Ódor Zoltán, Orosz Adrián és Varga Fanni voltak.
A 9.A osztályos diákokkal 2016. szeptembere óta végezhettünk megfigyeléseket és kutatómunkát a NAIK ERTI sárvári kísérleti állomásán, ökológiai laboratóriumában, valamint a Bajtiban található nemesítő telepén. A diákok mindvégig lelkesen, nagy érdeklődéssel vettek részt a munkában. A versenyen elért szép eredmény és a zsűrit alkotó egyetemi tanárok bíztató szavai reményeim szerint további kutatómunkára ösztönzik őket.
Szeretném kifejezni köszönetemet a diákok nevében is Dr. Borovics Attilának, az ERTI főigazgatójának, Dr. Benke Attilának és Dr. Móricz Norbertnek a sok segítségért, támogatásért és a lehetőségért, hogy gimnazista diákjaink betekintést nyerhettek egy tudományos intézet munkájába.
Bognár Nóra |
Biológusnapi élménybeszámoló
2017. április 7-én korán reggel indultunk, hogy nyolcra már ott legyünk a tatabányai Bárdos László Gimnáziumban, ahol megrendezésre kerültek a XIV. Diákbiológus és Környezetvédő Napok. A kétévente szervezett nívós versenyen a diákoknak a kutatási eredményeiket kell prezentálni. A rendezvény két szekcióban zajlott: biológia és környezetvédelem. Az ünnepélyes megnyitó után plenáris előadás következett, amelyet Dr. Szacsky Mihály szomatológus tartott Az élettudományok XXI. századi kihívásai címmel.
A környezetvédelmi szekcióban versenytársaim nagyon színes és érdekes előadásokkal készültek többek között a madarászati megfigyelésektől a talajsavanyodáson át a tömeges halpusztulásig. A Tinódi Gimnáziumból összesen öt kutatással érkeztünk a Bárdosba. Szerintem a verseny leglátványosabb bemutatóját a biológia szekcióban iskolánk 10.B osztályos tanulói, Szalai Ágoston és Horváth Réka tartották. Takács Attila tanár úr segítségével igazi étteremmé varázsolták a gimnázium laborját a Bocuse D’Or Tatabánya 2017 című előadásuk során. A molekuláris gasztronómiai bemutató alkalmával előételnek kóstolhattunk citrommal készített halat chilis pattogatott kukoricával, házi húslevest céklagyönggyel, konfitált csirkemájat főételnek, valamint kívül fagyos, belül forró habcsókot desszertnek.
A rendezvény számos kiállításnak, vásárnak és előadásnak is otthont adott a nap folyamán. Iskolatársaimmal fáradtan, de az eredményeink miatt jókedvűen tértünk haza Tatabányáról. Úgy gondolom, a versenyből mindenki sokat tanult, és bízom benne, hogy tizenkettedikes tanulóként újra részt vehetek ezen a versenyen.
Farkas Gabriella |