Időpont
2024. 10. 04 – 2024. 10. 06.
Résztvevők
Gál Karolina (10.A), Németh Gergő (10.A), Horváth Míra (10.B), Kovács Jázmin (10.B), Papp Csongor (12.A), Szalai Erika, Sélley Máté, Horváthné Tischler Noémi, Horváth Péter, Grodvaltné Martos Veronika, Grodvalt Ottó, Terka Elsnerová, Fider Ádám, Nagy Jácint, Vigh Viktor
Útvonal
Sárvár–Budapest–Piliscsév–Klastrompuszta–Pilisszentkereszt–Budapest–Sárvár
Részletes útvonal turistajelzésekkel
Piliscsévről a kék jelzésen Klastrompusztára. Onnan a piros jelzésen, majd piros kereszten, végül zöld háromszögen a Pilis-tetőre. Innen jelzés nélküli úton a Vaskapu-szikláig, majd Pilisszentkeresztig. Innen a Szent-kúthoz sárga kereszten. A Szent-kútról kék kereszten a Dera-szurdokig. Innen kék jelzésen Pilisszentkeresztre.
Védett területek
Duna-Ipoly Nemzeti Park, Pilisi Tájvédelmi Körzet
Részletes túraleírás
Pénteken délután már tudtuk, hogy a remélt időjárási ablak, sajnos, nem nyílik meg teljesen a hétvégére, így Piliscséven a buszról leszállva esőben, sarat dagasztva indultunk Klastrompusztára. A sátrakat gyorsan felvertük, majd meleg vacsorát varázsoltunk a gázfőzőkkel az esőbeállók alatt.
Reggel felhős időre ébredtünk, de szerencsére nem esett már. A pálos kolostor romjainál találkoztunk először a Pilisi Parkerdő önkénteseivel, akik turisztikai felmérést végeztek a hétvégén. Mint kiderült, számukra álomtúrázók vagyunk. Ilyen őszi időben nagyon kevesen vágnak neki sátorral túrázni a hegyekben. A romoktól elindultunk a Leány- és a Legény-barlanghoz. Felfelé haladva egy anorákos, sisakos barlangász – kis segítség fejében – idegenvezetést ajánlott az egyik, a hétköznapi közönség számára elzárt barlangba. Nem gondolkodtunk sokat és éltünk a lehetőséggel. A húsz perces extra barlangtúra során különleges karsztformákat nézhettünk meg.
A túránk a Pilis-tetőre, a Dunántúli-középhegység legmagasabb pontjára vezetett. Itt ebédeltünk. A kilátóból sajnos sok minden nem látszott, így sokat nem tudtunk nézelődni. A hegység egyik legkülönlegesebb látnivalóját, a Vaskapu-sziklát a tetőről hamar elértük. A jelzés nélküli út lefelé meredek és az eső miatt igen csúszós volt. Óvatosan araszoltunk Pilisszentkereszt felé. A falu vendéglátóipari egységében a cserépkályha melege nagyon jól esett mindenkinek. Alvóhelyünk a pilisszentkereszti Szent-kútnál volt.
A reggeli után elindultunk túránk egyik legszebb részéhez, a Dera-patak szurdokához. A víznyelőket is tartalmazó mederben igazi búvópatakként időnként megcsillant a víz. A szurdokot fahidak teszik még látványosabbá. A túra végén a napocska azért ránk kacsintott, így napsütésben szálltunk újra buszra.
Ha egyszer eljössz egy túlélőtúrára, igen intenzív élményekben fogsz részesülni! Akár pozitív, akár negatív, de igen intenzív élményekben, amelyet egy életen át nem felejtesz el!
Vigh Viktor |