A Weöres Sándor Színház diákbérletes csapat tagjaként március 18-án lehetőségünk nyílt megtekinteni a Mikve című színművet, ami Hadar Galron izraeli drámaírónő műve alapján készült Widder Kristóf rendezésében.
A Mikve egy sok humorral fűszerezett, megrendítő drámai történet női sorsokról. A darab különlegessége, hogy csak nők szerepelnek benne.
A Mikve egy rituális fürdő, ahol az ortodox zsidó közösségben élő nők találkoznak hónapról hónapra, ahol megosztják egymással történeteiket saját életükről. Felmerülnek olyan témák is, mint a családon belüli erőszak, hűtlenség, kényszerházasság.
Anyák és lányok, feleségek és szeretők, szerepek és elvárások között sodródnak a férfiak által uralt, zárt világban, ahol az összefogás ereje és a szabadság iránti vágy megpróbál utat törni magának a kötöttségek ellenére is.
A darab mondanivalója, hogy sosem késő, hogy a hasonló élethelyzetben lévő nők kitörjenek a rájuk kényszerített szerepekből, kiemelkedjenek a tömegből, és lemossák magukról az „engedetlen feleség” megbélyegzést.
Az élethű díszletek, jelmezek, illetve a hagyományos zsidó dalok alapján készült kórusátiratok színesítették az előadást.
A történet megrendítő fordulatai magával ragadták a nézőket, mivel egy könnyed humorral vegyített, mély mondanivalókat boncolgató előadást láthattunk, ami főként a nők elnyomott társadalmi helyzetét érintette. Megmutatta, hogy mi mindent tudnak elérni a nők, ha összefognak egymással.
Köszönjük a szervezést és a lehetőséget Szijártóné Lepsényi Ildi néninek!
Őri Adél, Büki Petra |