Biológia tantárgyból fakultáción és a tehetséggondozás órán folytatódnak a laborkísérletek. Ez alkalommal az ozmózis jelenségét tanulmányoztuk.
Az első kísérletben a burgonya volt az alany. Egy félbevágott gumóba lyukat fúrtunk, majd konyhasót helyeztünk bele. A burgonyát egy olyan főzőpohárba raktuk, amelybe éppen beleszorult. A só a növény sejtjeiből az ozmózis miatt vizet von el, így a gumó összefonnyad és beleesik a pohárba.
A második kísérletben egy hagyma burokleveleinek sejtjein hoztunk létre tömény sóoldattal plazmolízist. A sóoldat hatására a sejtek vizet veszítenek, így a sejthártya elválik a sejtfaltól, ami a mikroszkópban szépen látszik.
A harmadik vizsgálat során egy nyers tojásról gyenge savval lemarattuk a meszes héjat úgy, hogy az alatt lévő külső héjhártya ne sérüljön meg. A tojást a mart résszel lefelé egy desztillált vízzel teli főzőpohárba helyeztük. Két nap múlva a tojás anyagainak ozmatikus szívóereje miatt a hártyán át víz mozog a tojásba. A folyamat eredményeként a tojásból kiduzzadó hólyagot figyelhetünk meg, amelyet ha megszúrunk, kidurran a benne lévő víznyomás miatt.
Vigh Viktor |