Iskolánkban hagyomány az, hogy tanáraink és diákjaink időről időre megosztják külföldi országokban tett utazásaik élményeit. Az elmúlt években hallhattunk már élménybeszámolót Monte Carlóról és Monacóról, Ausztráliáról és Kanadáról, az USÁ-ról és Welszről, Kínáról és Indiáról.
2024. június 10-én a Sárvári Tinódi Gimnázium dísztermében a Vas Vármegyei Szakképzési Centrum képviselői, a Nádasdy Tamás és a Szent László Katolikus Általános Iskola tanulói és kísérői, valamint a részt vevő tanulók szülei előtt a 2024-es évben eddig megvalósult Erasmus+ mobilitásokról számoltunk be, mely a pályázatban vállalt kötelezettség is.
Az Európai Unió által támogatott Erasmus+ programban először 2022-ben vettünk részt, amikor is a centrum pályázatának köszönhetően iskolánk 5 tanára módszertani továbbképzésben vett rész Írországban, 1 kolléga pedig Máltán angol nyelvi tudását fejlesztette. Ekkor döntöttük el, hogy a köznevelési szektorban gimnáziumként mi is pályázunk. A 2023-as évben nagy örömünkre 40 424 eurót nyertünk. Az elnyert támogatásból egy 12 fős diákcsoport 8 napot töltött Spanyolországban, Valenciában, míg egy másik 12 fős diákcsoport az ausztriai Admontba utazhatott egy hétre. 2 pedagógusunk módszertani képzésen vett részt idén májusban Finnországban, 4 pedagógus pedig 2 hetet tölthet Máltán augusztusban, miközben angol nyelvi képzésben vesznek részt.
A diákmobilitások kísérő tanárainak feladata sokkal összetettebb a diákok felügyeleténél. A kirándulást megelőzően Szijártóné Lepsényi Ildikó és Némethné Rádl Krisztina előkészítő látogatáson vett részt Valenciában, ahol megismerkedtek a partnerintézménnyel, kidolgozták az út programját, meglátogatták a főbb nevezetességeket. Admontba az előkészítő látogatásra Kőszegi Zsanett és Berkovits Rita tanárnők utaztak, majd a diákokat Kőszegi Zsanett mellett Csejteiné Libricz Henriett kísérte. Több héttel az utazás előtt megkezdődött a diákok felkészítése, a dokumentációs feladatok elvégzése, az út megszervezése. Majd a hazaérkezést követően folytatódott a munka a disszeminációs előadások megszervezésével, a munkanaplók megírásáva, a pályázati felületek töltésével.
Június 10-én a mobilitásban részt vevő tanulók prezentálták valenciai, ill. admonti élményeiket, Vigh Viktor és Haraszti Zsolt pedagógusok pedig Finnországban szerzett tapasztalataikat mutatták be élvezetes előadásaikban.
Az Erasmus+ program egy nagyszerű lehetőség a kommunikációs és idegen nyelvi készségek, a tolerancia, az önállóság fejlesztésé, a szélesebb látókör kialakítására. Betekintést nyerhetünk egy másik iskola mindennapjaiba, hasonló korú külföldi fiatalokkal találkozunk, megismerjük egymás kultúráját, szokásait, történelmi hagyományait.
Hosszú távú hatásként nő a tanulás iránti motiváció, ill. a nyelvtanulási hajlandóság, megjelenik a külföldi tanulmányok iránti érdeklődés. A program megvalósítása során fontos szerepet kap az EU alapelveinek és értékeinek fel- és elismerése.