Iskolánk 9.B osztályos tanulói nemrég lehetőséget kaptak arra, hogy egy érdekes és tartalmas beszélgetés során többet tudjanak meg az atomerőművek működéséről, illetve a nukleáris biztonság fontosságáról.
Vendégünk virtuálisan Dr. Hullán Szabolcs volt, a Paks II. Atomerőmű Zrt. munkatársa, aki korábban az Országos Atomenergia Hivatal (OAH) nukleáris biztonsági főigazgató-helyettese is volt. A podcast a LSK Hungária interaktív vizuál-kollaborációs és videokonferencia ökoszisztémáján keresztül folyt, amelyet a Selye János Diáklabor Hálózat pályázatán nyert iskolánk.
A beszélgetés rendkívül közvetlen és jókedélyű volt, ami lehetővé tette, hogy mi, diákok, kényelmesen és érdeklődve kérdezhessünk. Hullán Szabolcs úr mesélt nekünk a munkájával kapcsolatos feladatairól, melyek között a nukleáris biztonság fenntartása és a különböző szabályozások betartatása kiemelten szerepelnek. Elmondása szerint a legfontosabb célja, hogy biztosítsa az atomenergia biztonságos felhasználását: minden egyes felhasználót (atomenergia alkalmazót) és annak személyzetét folyamatosan ellenőrizni kell. A beszélgetés során betekintést nyerhettünk az atomerőművek napi működésébe is, ami segített jobban megérteni, hogy hogyan működnek a paksi atomerőmű blokkjai és milyen szigorú szabályok biztosítják a nukleáris energia megbízható felhasználását. Az alaperőmű, menetrendtartó erőmű és a csúcserőmű fogalmakkal is megismerkedhettünk.
Egy erőmű az egész ország ellátására nem elegendő. Az atomerőművek az atommagok hasadásával és más magreakciók révén termelnek hőt, amely a hűtővizet felmelegítve vízgőz formájában meghajtja a turbinákat, ezek megforgatják a generátorokat, ily módon áramot termelve. Az atomenergia előnye, hogy a többi energiahordozóhoz képest fajlagosan rendkívül nagy mennyiségű energiát képes előállítani kis mennyiségű üzemanyaggal. Ez azonban radioaktív hulladékot és biztonsági kockázatokat is magában hordoz.
Vendégünk olyan kiegészítéseket is tett, amelyek tovább árnyalták az eddig tudottakat, és segítettek abban, hogy tisztában legyünk a témával. A tankönyvek alapján és eddig gyerekfejjel nem éreztük a fontosságát, az most értelmet nyert. Ez a beszélgetés remek lehetőség volt arra, hogy hallhassunk egy szakembertől az atomerőművekről és a nukleáris biztonságról. Az osztály számára izgalmas volt betekintést nyerni egy olyan területbe, amely a jövő technológiai és energetikai megoldásainak alapját képezheti.
Köszönjük Szabolcs doktorúrnak, hogy megosztotta velünk tudását és tapasztalatait, és reméljük, hogy a jövőben még több lehetőséget kapunk ilyen beszélgetésekre. Szabolcs Bácsinak pedig további sikereket kívánunk a munkájához!