Mi is az az EJMSz? Ez a betűszó az Együtt a Jövő Mérnökeiért Szövetség rövidítése. Szlogenjük: „Hidat építünk a jövő mérnökeinek! Fogjunk össze, hogy a mérnöki lét újra vonzó perspektíva legyen!” Honlapjuk szerint: „Magyarország vezető ipari- és technológiai nagyvállalatait összefogó, önkéntesen szerveződő, a mérnök szakma érdekeit közös elhatározással, együttes erővel védő és érvényesítő nonprofit szervezet vagyunk, amely elősegíti és támogatja ennek hivatásnak a jövőbeni fejlődését.” Küldetésük az, hogy: „Tagvállalataink közvetlen tapasztalataival segíteni, támogatni és intenzívvé tenni az oktatási intézmények, a gazdasági szereplők, valamint a mérnökszakma képviselői közötti kapcsolatot annak érdekében, hogy a hivatás presztízse, népszerűsége növekedjen.” Ezt a következő módon tervezik megvalósítani: „A különböző nagyvállalati érdekeket harmonizálva felhívjuk a mérnökszakma valós kihívásaira az érintetti kör (politikai és lokális döntéshozók, szakmai szervezetek, oktatási és képzési intézmények) figyelmét és bevonásukkal hatékony megoldásokat és javaslatokat dolgozunk ki.” Mindezekből kitűnik, hogy komoly hivatástudattal rendelkező szervezetről van szó.
Ők hívtak bennünk Toldi Rékával november 7-ére Budapestre az Evosoft Székházba. A konferencia délelőtti részében előadásokra, panelbeszélgetésekre és az EJMSZ Iskola Díj díjkiosztójára, valamint céges felajánlásokra került sor. Ebéd előtt mutatkoztak be rövid előadásaikkal az EJMSZ Iskola Díj fődíjasai, valamint az EJMSZ Mérnöki Pályaorientációs mentorprogram résztvevői. A délután izgalmas STEM (természettudomány, technológia, mérnöki tudomány és matematika) órával folytatódott, majd közös gondolkodással (workshop) zárult: ennek során a Hackathon módszertanával dolgoztunk a kritikus kompetenciák fejlesztési lehetőségeit fókuszba helyezve.
Ez a hivatalos összefoglaló. De mit láttam a saját szememmel? A mérnökök? Jól öltözöttek, megfontolt beszédűek, intelligensek, és mögöttük állnak azok a cégek, amelyeket képviselnek: Bosch, Continental, Emerson, E-on, Ericson, Evosoft, Knorr-Bremse, Lego, MÁV, MOL, MVM, Nokia – csak hogy az általam ismerteket említsem. Érdemes rájuk odafigyelni. Úgy tűnik (nemzetközi felmérésből), hogy az ipar a következő kompetenciákat favorizálja: erkölcsösség, lelkiismeretesség, együttműködés, csapatmunka, problémamegoldás, felelősségvállalás, teljesítményorientáltság, idegen nyelven történő kommunikáció, analitikus gondolkodás, kíváncsiság, nyitottság. Szeretnék, ha az oktatásban ezeket fejlesztenék (...és kb. még 20 másikat...). „Cserébe” kétféle mentorálási programot (az egyiket kifejezetten lányoknak!), pályázati támogatást, gyárlátogatásokat kínálnak a partnerségben.
Bemutatkoztak az EJMSz Iskola Díj kitüntetettjei, hiszen a pályázat célja a középiskolákban alkalmazott természettudományos (STEM) oktatási és népszerűsítési gyakorlatok megismerése és elismerése, valamint a fellelt tudásanyag megosztása volt. Volt közöttük a 400 éves múltjára joggal büszke, robotolimpiát rendező gimnázium, kéttannyelvű, biotechnológiát tanító vegyipari technikum, a tanév során iskolai „pengőt” gyűjtő, duális képzésben gondolkodó műszaki technikum. Érdekes volt rálátni, mit tartottak fontosnak a pályázat kiírói, miben jeleskednek a kitüntetettek.
Örömteli volt a mentorált – mentor párok bemutatkozása: a program során egy évig havi rendszerességgel egyengetik a mérnökök a pártfogolt diákjaik pályáját. Erről a csatolt cikkben Réka részletesebben is írt.
Az EJMSz pedagógiai segédleteket is létrehozott: videókban, prezentációkban mutatják be a fizika és a mérnöki gondolkodás kapcsolatát. Például: hogyan kerülik el az „okosított” járművek a baleseti helyzeteket. Egy biztos: a fizika szigorítottan működik – nincs apelláta.
Együttgondolkodással (workshop) zártuk a napot: a fent említett mérnöki kompetenciákat jártuk körbe: csoportonként azt vizsgáltuk, hogy az oktatás és az ipar hogyan tudja fejleszteni az ideális mérnökké válást.
Zárásul hadd idézzem Albert Einstein örökérvényű gondolatát: „Törődés az emberiséggel és annak sorsával – ez álljon az érdeklődése középpontjában minden technikai erőfeszítésnek.” Szép, mérnöki idea.
Takács Attila |
Elképesztő élmény volt részt venni az EJMSZ Mérnöki Pályaorientációs Mentorprogram nyitóeseményén, amely az Evosoft székházban került megrendezésre. A helyszín lenyűgöző volt, a modern építészeti megoldásokat ötvözték a kreatív, otthonos elemekkel.
A rendezvény reggel 9.00-kor vette kezdetét. Először ismertették a program kereteit és az elvárásokat. Majd az ismerkedés és csapatépítés következett, amire ötletes feladatok, játékok révén került sor. Ezt követően eljött a várva várt pillanat, azaz a mentor és mentorált párok találkozása. A koordinátorok profi munkát végeztek, közös érdeklődésű, összeillő párokat sikerült alkotniuk. Utána bemutatkoztunk a mi rendezvényünkkel párhuzamosan zajló EJMSZ Konferencián. A délelőtt folyamán édes és sós sütemények, valamint kávé, víz fogyasztására nyílt lehetőség. Az ebédre az Evosoft saját éttermében került sor. A menü egy levesből, egy főételből és egy desszertből állt, valamint egy üdítőt fogyaszthattunk, amit a szervezők biztosítottak számunkra. Ebéd után közösen gondolkodtunk az eredményes együttműködésről, hogy milyen az ideális mentor és a rendes mentorált. A találkozót azzal zártuk, hogy mindenki átbeszélte saját mentorával a következő lépéseket a jövőbeni fejlődés érdekében.
Összességében a nyitóesemény inspiráló és tanulságos volt, remek alkalom arra, hogy a diákok és mérnökök tapasztalatokat cseréljenek és tanuljanak egymástól. Alig várom a közös munkát Komáromi Krisztinával, a mentorommal.
Toldi Réka |