Június 13-án Kecskeméten vehettem részt a Magyarországi Diáklaborok Egyesületének szervezésében az „EMBL mikroszkóp használata (Floureszcens mikroszkóp építése és működése)” képzésen. Már az odaút is kalandosra sikeredett a hajnali kelés, a számos átszállás miatt, és ha késve is, de odaértem.
A Kecskeméti Piarista Iskola Selye János Diáklaborjában került sor az építésre és a metszetek vizsgálatára. A labor honlapján kínálja tanulócsoportoknak a foglalkozást: „A 3 alkalmas foglalkozás során csapatonként 1-1 fluoreszcens mikroszkópot építünk, miközben megismerjük ennek a különleges mikroszkópnak a működését. A mikroszkóp vizsgálatához megtanulunk különböző vizsgálandó mintákat előkészíteni. De az ide érkezőknek lehetősége lesz laborunk többi mikroszkópjának kipróbálására is.”
A floureszcens mikroszkópban a fényforrás maga a minta, ugyanis a fénnyel való gerjesztés hatására olyan fotonokat bocsátanak ki, amelyek hullámhossza kisebb a gerjesztő fotoenergiánál, ezért a gerjesztő és minta által kibocsátott fotonokat színük alapján könnyű megkülönböztetni. Megfelelő optikai szűrők és lencserendszer alkalmazásával láthatóvá tehetők az egyedi struktúrák. Ezt a módszert széles körben használják a sejtek tanulmányozásában, a rosszindulatú daganatok, a nukleinsavak, mukopoliszacharidok, nyálkaanyagok azonosításában.
Jól hangzik, de nem volt túl egyszerű a szerkezet összeszerelése: sok alkatrész kis csavarokkal, gumikesztyűben összeszerelve (nagyon érzékenyek a szűrőlencsék), ráadásul a részegységek sem két forintba kerülnek… Végül sok ügyetlenkedés után gyakorlatvezetői segítségével sikerült. Ezt követte a mintaelőkészítés. Alapvetően kétféle minta létezik: az, amelyik megvilágítva önmagától is floureszkál (autofloureszcens), és amelyiket meg kell „festeni”. (Erre érdekes módon kiváló a kurkuma fűszer). Autoflureszcens a borostyán, a liliompollen, a répa, a körte. Ezeknél a kollagénmolekula a fő flourencenciaforrás.
Végül remek képeket sikerült készíteni a metszetekről: fényszóróként világítottak a körte kősejtjei, kútként borongtak a répa szállítóedény nyalábjaiban a facsövek, kettős halomként domborodtak a borostyán levélfonákján a gázcsernyílás zárósejtjei, UFO-ként sejlettek fel a liliompollenek.
Mindent összevetve megérte a tízórás retúr vonatút: lelkes, elkötelezett kollégákkal találkozhattam, szerelhettem a mikroszkópot, készíthettem metszetet, láthattam a remek mikroszkópos képeket. Szép mulatság, férfimunka volt!
Takács Attila |