A wikipédia szerint a science fair egy tudományos vásár vagy mérnöki vásár – egy iskola által szervezett rendezvény, amely lehetőséget kínál a diákoknak arra, hogy saját maguk is megtapasztalják a tudomány és a mérnökösködés gyakorlatát.
Ezt a meghatározást szinte betű szerint megélhettük október 18-án a Kaposvári Táncsics Mihály Gimnáziumban. A Magyarországi Diáklaborok Egyesülete, a Nemzeti Innovációs Ügynökség és a MATE kaposvári kampuszának védnökségével 50 csapat versengett kutatásaival, innovációival a Selye János pályázat keretében.
Nem kis tortúra eljutni Kaposvárra. Vasúton 4 órás út, de földrajztanárunk, Vígh Viktor szerint a kirándulásokon útközben érik az embert a kalandok… Milyen igaz!
Jókor értünk a Táncsics gimi tornacsarnokába, mi voltunk az elsők, akik kirakodhattunk. Standunk a kutatásainkat bemutató poszterből, iskolai rollupból, ehető / mérgező gombapárokat illusztráló diorámából állt. Az érdeklődőknek szórólappal, kis ajándékdobozzal (csiperkegomba szárítmányt és QR-kódot tartalmazott) kedveskedtünk. Ezután volt egy kis időnk a belvárosban sétálni: mindenkinek jó szívvel ajánljuk meglátogatni a sétálóutcát, mivel nagyon hangulatos!
Visszaérve a gimnáziumba VIP ellátásban részesültünk: közvetlenül a standhoz kaptuk az ebédet. Később elkezdődött a többi csapat kirakodása is, majd lezajlott a megnyitó. Ezután érkeztek a zsűritagok. Mindjárt az elején iskolánk öregdiákja, Pintér Zsolt, az ELTE SEK Kancellári Kabinet EFOP projekt igazgatóhelyettese felelevenítette gimnáziumi életének boldog napjait, szeretett tanárait. Érdeklődött megfigyeléseink iránt: mi a kalaposgombák sugárterheltségét vizsgáltuk szárítmányokban, szedett, illetve vásárolt mintákban, a mért természetes háttérsugárzáshoz képest Geiger-Müller számlálóval. Mindenki megnyugtatására: továbbra is ehetjük kedvenc gombapaprikásunk! A poszter a labor ajtaján megtekinthető.
Körbenéztünk a kiállításon: nagyon érdekes bemutatókat láthattunk. Közvetlenül mellettünk hidrogént előállító készüléket és hidrogén alapú sugárhajtóműtervet csodálhattunk meg, kissé odébb pedig „humán interfészt” – t.i.: az egyik kísérleti alany kezén elhelyezett érzékelők segítségével szerzett input egy másik delikvens kezére rakott elektródákkal sokkolt izomzatot húzott össze. Máshol a mesterséges intelligencia által rendkívül veszélyesnek tekintett tehenek szellentése (üvegházgáz metán) került bemutatásra – még tehéntrágyából kitenyésztett baktériumok is láthatóak voltak Petri-csészékben. A közel 50 kiállító nagyon kitett magáért!
Fájó szívvel indultunk haza (újabb 4 óra), de a következő megmérettetésen egy újabb témával mi is ott leszünk.
Pintér Kitti 10.A és Pintér Lili 11.A osztályos tanulók |